JAK NA FOTOALBUM?

JAK SI VYROBIT SCRAPBOOKOVÉ ALBUM – nejčastější otázky

I tvoje fotky chtějí do alba! Máš hromadu fotek a odhodlání vyrobit si album, které bude dělat radost nejen tobě, ale i všem okolo? Skvělé! Možná to už znáš. Jakmile nastane okamžik, kdy se do toho chceš pustit, často vyvstane nemálo otázek co koupit, jak na to, a s tím i trocha paniky. Ale neboj. Jsme tu pro tebe a společně si projdeme základy a připravíme si tak odrazový můstek pro každého začínajícího scrapaře/scrapařku.

 

 

Co potřebuji do začátku aneb můj první nákup

 

1. Album a kapsy – Project life nebo velké stránky?

 

ALBUM představuje větší prvotní investici, ale do kvalitního alba se nejen vyplatí investovat (největší „držáci“ jsou koženková), ale hlavně ti na nějakou chvíli - nejčastěji na rok - vydrží než se zaplní a poté ustojí i roky prohlížení.

Před jeho nákupem tě čekají dvě rozhodnutí: jakou velikost/formát a zda budeš chtít tvořit KAPSIČKOVÉ nebo KLASICKÉ stránky. Kapsičkový systém (někdy se označuje jako Project life) je způsob vedení alba kdy vkládáš do dělených kapes fotky a kartičky. Naproti tomu klasické scrapbookové album má velké stránky v plných kapsách.

Oba typy kapes – dělené a plné – je možné v jednom albu kombinovat stejně jako oba styly vedení alba. Pokud vás láká spíše kapsičkový systém Project life bude nejjednodušší zvolit klasické velké album 12x12 palců (rozměr kapes 30,5x30,5cm). Pokud chcete dělat spíše klasické stránky, pak kromě tohoto čtvercového formátu máte možnost zkusit i menší obdélníkový formát 8,5x11 palců. Obě tato velká alba se hodí na zaznamenávání všech událostí v průběhu roku, tedy na jakousi rodinnou kroniku.

Pokud chcete vytvořit album třeba z dovolené, svatby nebo třeba průřez prvním rokem miminka či chcete album jako dárek, můžete zvolit některé formáty hotových minialb: 15x20cm (6x8“a 10x10cm (4x4“). Tato alba mají stejně jako ta veliká kroužkovou vazbu a jsou k nim k dostání jak plné tak i dělené kapsy. V posledním letech získávají na oblibě také cestovatelské deníčky (Traveller's notebook) – úzké obdélníkové notýsky, které se hodí nejen na zážitky a fotky z cest. Velký přehled velikostí alb s komentáři design teamu najdete v článku ZDE.

 

 

2. Pomůcky

Do začátku (ale možná i na dlouho) budete základních pomůcek potřebovat jen málo: zatímco kvalitní nůžky a pravítko už doma možná máte, na běžná lepidla typu Herkules nebo v tyčince raději zapomeňte. Díky vhodnému výběru lepidla budou vaše stránky čisté, neupatlané, ozdoby budou dobře držet a především ani po letech nebudou lepidla nijak negativně reagovat - lepidla na scrapbooking mají totiž archivní kvalitu. Hodí se mít lepidla dvojího typu: a) „suché“ na lepení papírů a fotek – ve formě buď oboustranné lepící pásky v kotoučku nebo „rolátka“ (praktický odvíječ proužku lepidla v plastovém držátku) a b) mokré na lepení menších ozdob – nejpopulárnější je Glossy accents (nenechte se zmást názvem „lak“ – krom tohoto efektu je to opravdu výborné silné rychleschnoucí lepidlo). Jako bonus jsou ještě pěnové pásky/kolečka/čtverečky – pro efektní 3D efekt jimi můžete podlepit ozdoby nebo třeba i celou fotku, apod.

Pro ochranu pracovní plochy od lepidel a na řezání papírů se hodí řezací podložka (pokud máte místo, doporučuji určitě větší - A3). Na stříhání papírů a fotek si pro začátek můžete vystačit se zmíněným pravítkem a nůžkami, případně pohodlnější kombinací pravítko s kovovou hranou a skalpel (zde nevyhnutelně s řezací podložkou ;-) ) Později ale možná zatoužíte si tuto práci ušetřit a raději zainvestujete do řezačky. Pokud budete tvořit převážně Project life album vystačíte si s malou, pokud hodláte častěji využívat velké papíry a dělat klasické stránky využijete určitě velkou. O výběru řezačky se dočtete více ZDE, o výběru nůžek zase ZDE.

Poslední pomůckou do začátku je nějaký fix pro psaní textu (journalingu).

 

 

3. Papíry/Project life kartičky

Dostáváme se konečně k tomu zábavnějšímu a hezčímu a zároveň také tam, kde už neplatí obecná pravidla, ale nastupují osobní preference a vkus každého :-) Pár rad se však i zde hodí.

Scrapbookové papíry můžete vybírat čistě podle srdce které se vám líbí nebo si to usnadnit (nabídka je totiž obrovská) tím, že budete vybírat papíry, které patří do stejné kolekce nebo rovnou kolekci celou – v takovém případě spolu budou automaticky ladit. Budete-li vybírat jednotlivé, vězte, že papíry mají z každé strany jiný vzor, takže se vyplatí podívat se i na zadní stranu – často je střídmější. Dalším doporučení k vaší první objednávce: přihoďte i několik obyčejných bílých čtvrtek – často se na to v opojení z krásných vzorů zapomíná a přitom tvoří jedinečný základ a zjemní celou stránku. Mnoho tipů o použití papírů najdete ZDE.

Project life kartičky se prodávají rovnou po sadách. Kartičky spolu hezky ladí a v sadě najdete mix velikostí 4x3“ a 3x4“ (v menší míře jsou k dostání i čtvercové 2x2“ a 4x4“ sady). Často jsou laděné podle roční doby nebo typu události. Nebojte se je ale ani kombinovat mezi sebou. Dobrou zprávou je, že zatímco před ještě pár lety byly k dostání kartičky jen s anglickými texty, dnes je k dostání pestrá škála kartiček v češtině. Kromě designových kartiček se hodí mít po ruce i pár obyčejných bílých, případně připravených pro textjournaling. V kapsičkových albech můžete kartičky volně kombinovat také s nařezanými vzorovanými papíry.

 

 

4. Ozdoby, abecedy, doplňky

Ozdob všech druhů a typů (s občas cizokrajnými názvy) je ve scrapbookovém průmyslu velké množství. Nemusíte propadat panice, že je třeba do začátku pořídit hned vše a že na tom vaše peněženka vykrvácí. Hodně muziky se dá udělat i s málem a mnozí rádi zdobí raději střídmě i po letech praxe. Obzvlášť pokud začínáte pořiďte méně a doplňujte posléze podle toho co vyhovuje vám. V této oblasti obzvlášť platí, že několik obrázků vydá za tisíce slov, proto doporučuji pro začátek hledat inspiraci na internetu – na blozích (např. blog Papero amo), Pinterestu, Instagramu, Youtube nebo ve scrapbookových galeriích velkých značek (např. Studio Calico). Jakmile si najdete svůj styl, budou se vám i lépe nakupovat první ozdoby a doplňky.

Vaše první objednávka může obsahovat např.:

  • 2-4 abecedy, v různých velikostech a jednoduchém fontu, z toho jednu univerzální černou
  • pár archů samolepek s univerzálními motivy nebo takovými, které tématicky ladí s vaším projektem
  • arch samolepek s krátkými malými frázemi (třeba TU)
  • 2-3 archy s výseky (nelepící ozdoby z tlustší čtvrtky)
  • 1-2 sady 3D výseků (chipboards), tj. tlustší ozdoby ze surového kartonu připomínající trochu dřevo
  • 1 platíčko s enamelkami v různých barvách –jedná se o vypouklé lesklé samolepící barevné puntíky

Do začátku vám takováto nebo podobná sada bude určitě stačit. Později můžete dokupovat jen to, co vám vyhovuje nejvíce nebo prozkoumat pro začátek i ne nezbytné kategorie jako washi pásky (papírové pásky), různé knoflíky, sponky, svorky, průchodky (k nim jsou potřeba speciální kleště), stužky, flitry, atd.

 

 

5. Techniky a pomůcky k nim

Se scrapbookingem jsou spojené techniky jako razítkování nebo např. horké embosování. Do začátku nejsou vůbec nezbytné, jsou k nim potřeba i určité pomůcky a investice, ale nepochybně vás časem také zláká je vyzkoušet. Razítka se používají nejčastěji průhledná – k nim je třeba pořídit jeden nebo více akrylových bločků ke kterým razítko přilne a samozřejmě také inkoustové polštářky (pro začátek klidně jen detailní černý). Na horké embosování potřebujete kromě razítek lepící inkoustový polštářek, embosovací prášky a embosovací pistoli, kterým je roztavíte. V dnešní době se obě tyto techniky stávají spíše doménou tvůrců přáníček (cardmaking), ale i v klasickém scrapbookingu mají nadále své místo.

Co naopak zažívá velký rozmach jsou vyřezávací šablonky, ke kterým je nezbytný také vyřezávací strojek (nejběžnější je BigShot od Sizzix). I přes vstupní investici jsou velice oblíbené díky možnosti vyrobit si prakticky v neomezeném množství ladící ozdobu z jakéhokoli papíru. Motivů je na výběr veliké množství, často jsou velmi detailní a šablony samotné jsou velice skladné, čímž postupně vytlačují z trhu výsekové raznice.

Možná vás časem uchvátí více umělecké techniky zdobení (souborně často nazývané jako mixed-media), kde se využívají různé barvy, inkousty, vodovky, pastelky, spreje, masky, pasty atd. Do začátku také rozhodně není nezbytné a pokud to není váš styl, obejdete se bez nich zcela. Je to každopádně zajímavý svět sám o sobě.

 

 

6. Kity – cesta jak si zjednodušit nákupy i samotné tvoření

Jestli se vám už teď jen během čtení trochu motá hlava a obavy z dobrého výběru materiálu neopadly existuje spásného řešení – hotové kity. Tyto balíčky sladěného materiálu vám ušetří vyklikávání jednotlivých položek v e-shopu. Papero amo nabízí 2 druhy kitů vycházejících pravidelně: a) My Life kit pro tvorbu Project life alb (mix kartiček a množství ozdob v CZ/SK z dílny českých designerů), Page kit pro tvorbu (ne jen) klasických stránek (mix 12x12“ papírů a ozdob). Kromě pravidelných kitů (zpravidla odrážejí aktuální roční dobu) jsou k dostání i tématické kartičkové kity –např. vánoce, miminko, svatba, cestování, těhotenství, děti, apod.