Co je to scrapbooking

Scrapbooking je ve zkratce TVOŘENÍ Z PAPÍRU, při kterém se vyrábí ozdobná fotoalba k zachycení tvých vzpomínek. Tvořit můžeš taky originální přáníčka, zdobit diáře, vytvářet pozvánky a oznámení nebo různé krabičky a deníčky. Především je to ale RADOST z ručně vyrobeného alba / přáníčka / dárku. 

PŮJDE MI TO? 

Scrapbooking je hobby pro každého, komu srdce radostí plesá při návštěvě papírnictví nebo výtvarných potřeb. A talent k tomu rozhodně nepotřebuješ. Všechno ti ale půjde líp, když budeš trénovat. Nemusíš umět malovat, ani krásně psát. S obrázky ti pomůžou razítka a texty si můžeš vytisknout a vlepit na stránku. 

KOLIK TO ZABERE ČASU? 

Kolik budeš chtít! Tvořit můžeš jednou za čas, každý den, nebo když budeš zrovna něco potřebovat. Průměrně výroba přáníčka zabere půl hodiny, scrapbookovou stránku pak odhadujeme na dvě hodiny. No a minialba - to už je práce na víc dní. 

CO VŠECHNO POTŘEBUJU? 

  • Pomůcky:

Základem jsou dobré nůžky, kvalitní řezačka a lepidla. Až si vyzkoušíš, co tě ve tvém tvoření baví, můžeš se poohlédnout po vyřezávacím strojku, raznicích nebo dalších vychytaných pomůckách. 

  • Alba a kapsy:

Pokud se chceš věnovat tvoření stránek, vyber si z nabídky vhodnou velikost alba podle našich tipů. Do alba pak budeš potřebovat odpovídající velikost kapes. 

  • Materiály:

Papíry, papíry a papíry. A pak samolepky a výseky. A až budeš vědět, co se ti líbí, vyzkoušej i jiné ozdoby. 

 

CO SI MŮŽU VYROBIT?
 

Scrapbooková stránka (scrapbokový layout)

Na stránku se lepí fotografie (hlavní bod celé stránky) a přidávají se samolepky, výseky, vzorované papíry a všechny možné ozdoby. Jednotlivé stránky se pak zakládají do speciálních kapes do scrapbokového alba. Zjednodušeně je scrapbooková stránka koláží různých materiálů, které k sobě ladí.

 

Project life stránka (kapsičkové stránky)

Do dělených kapes se zakládají fotografie a kartičky, na které se píše journaling (texty k fotografiím). Nemusí se ani stříhat, ani lepit nebo zdobit (ale může se všechno).

 

Traveler´s notebook (cestovní deníček)

Je to deníček menšího formátu, který se používá jako základ alba. Můžeš ho použít na cestování a dovolenou, ale hodí se i na deníček miminka, těhotenský památníček, svatební diář, album z Vánoc, atd.

 

Scrapbookové minialbum

Album si můžeš vyrobit od samého základu. Stačí ti k tomu kartonové desky, knihařské kroužky nebo jiný typ vazby. Existuje spousta různých polotovarů - např. leporelo nebo harmonikové album, které si snadno dotvoříš.    

 

Přáníčka / Cardmaking

Originální přáníčko na narozeniny, svátek, přání k Vánocům či jen tak. To všechno si můžeš vyrobit z materiálů na scrapbooking. Jestli se hned se začátku necítíš na velké stránky, začni s přáníčkem.

Vyzkoušíš si na něm vystřihování, lepení nebo různé techniky razítkovaní a embossování. 

 
   

3 RADY PRO SNADNĚJŠÍ TVOŘENÍ

  • Kupuj si alespoň dva papíry ze stejné kolekce, bude se ti lépe tvořit a kombinovat. A když jsou k papírům dostupné i další materiály, tak neváhej. Dobrý výsledek zaručen.

  • Vyzkoušej naše Papero amo kity. Všechno k sobě ladí a vždycky to bude vypadat skvěle. A navíc ČESKY nebo SLOVENSKY. 

  • Ze začátku si pořizuj spíše materiály než pomůcky - dokud nezjistíš, co opravdu nutně potřebuješ. Ke tvoření ti ze začátku bohatě postačí nůžky a lepící páska. 

  • Sleduj náš blog a zapoj se do komunity stejných nadšenců. Nikde nenajdeš víc inspirace a tipů!