Jak udělat voskovou pečeť? Návod pro začátečníky

jak-na-vyrobu-voskovych.peceti

Voskové pečetě. Možná si je spojuješ s historickými listinami, tajemnými dopisy nebo královskými dekrety. Ale věř nám, pečetění není jen pro středověké panovníky.  Je to krásný kreativní koníček, který tě chytne a nepustí . A my ti v dnešním článku ukážeme, jak na to - jednoduše, přehledně a hlavně s tipy z praxe, protože pečetění jsme propadli. 

Co budeš k výrobě voskových pečetí potřebovat?

Základní výbava pro pečetění obsahuje: 

Pečetní vosk

Pečetní vosk pomaleji taje a po zatuhnutí je pevný, ale ne křehký. Na výběr máš voskové tyčinky nebo velmi oblíbené voskové granule a to v mnoha krásných odstínech.

Pozor, nepoužívej k pečetění klasický parafínový či jiný vosk, ze kterého se běžně vyrábějí svíčky. Na výrobu voskových pečetí nejsou vůbec vhodné, protože se přehřívají, drolí a navíc ti mohou zanést kovovou raznici. 

Tavicí lžička

Malá kovová lžička na pečetění (často s dřevěnou rukojetí), do které dáš vosk a zahřeješ nad plamínkem.

Zdroj tepla

Nejčastěji čajová svíčka. Pro pohodlnější manipulaci doporučujeme stojánek na pečetění, do kterého se čajová svíčka umístí a nej se položí tavicí lžička.

 

jak-na-vyrobu-voskovych.peceti-5

Pečetidlo

Nazývá se také pečetní razítko nebo pečetní raznice.  Jedná se o kovové razítko s dřevěnou rukojetí. Motivy se liší – od klasických iniciál přes květinové ornamenty až po celé nápisy. U nás na e-shopu najdeš také krásné designy pečetidel. 

💡 Některá pečetidla se prodávají včetně rukojeti a některá bez. Většina kovových pečetidel na trhu má však univerzální závit. 

výroba voskových pečetí krok za krokem

    1. Připrav si pracovní plochu: Ideální pro pečetění je silikonová podložkou. Ochrání tvou pracovní plochu a hotové pečetě z ní jdou krásně sloupnout. Můžeš si tak do zásoby vyrobit kolik pečetí budeš chtít.
    2. Rozehřej vosk: Do tavicí lžičky vlož 3 - 4 voskové granule a umísti nad plamen. Vosk by měl zvolna tát. Jakmile se granulky rozpust a konzistence je hladká a krémová, je vosk připraven. Nenechávej však vosk roztápět příliš dlouho, bude příliš tekutý a bude se roztékat. Pokud se ti ve vosku vytvoří vzduchové bublinky, můžeš je pošťouchnout například párátkem.
    3. Nalij vosk na podložku: Když je vosk zcela rozpuštěný, pomalu ho nalij celý obsah lžičky na požadované místo.
    4. Otiskni pečetidlo: Nečekej – vosk tuhne rychle! Co nejrychleji přitiskni pečetidlo na vosk. Někdo pečetidlo pouze umístí co nejvíce na střed a nechá, někdo malinko zatlačí a trochu si pečeť dotvaruje. Tak či tak nechej pečetidlo na vosku chvíli stát do ztuhnutí a pak opatrně sundej.
    5. Nech zcela vychladnout: Tak či tak nechej pečetidlo na vosku chvíli stát do ztuhnutí a pak opatrně sundej a je hotovo! Pokud se pečeť nepovedla (stává se i mistrům), můžeš ji klidně rozstříhat na menší kousky a roztavit znovu. 

 

A nezapomeň, vše je ruční práce, takže nevěš hlavu, pokud tvé pečetě nebudou dokonalé jako přes kopírák. Každá pečeť je jedinečná a v tom je jejich kouzlo. 

jak-na-vyrobu-voskovych.peceti-4

pečetění voskem a Tipy z praxe

  • Před použitím pečetidlo můžeš mírně zchladit, například přiložením na kousek ledu zabalenému v ubrousku. Vosk se pak nelepí a otisk je ostřejší. Tento bod není nutný, ale pokud například vyrábíš jednu pečeť za druhou, pečetidlo se může ohřát a bude to dělat neplechu. V tom případě stačí pečetidlo ochladit a můžeš tvořit dál.
  • Můžeš použít speciální formičku, s pomocí které můžeš mít pečetě dokonale kulaté nebo dokonce je vytvarovat například do oválu či jiného tvaru.
  • Zbytky vosku ze lžičky snadno odstraníš, když ji nahřeješ a setřeš papírovým ubrouskem. Ale pokud nechceš míhat barvičky, otírej před přidáním granulí jiné barvy.  Ale pozor - lžička pálí, tak opatrně.
  • Jednobarevné pečetě jsou krásné, ale můžeš zkusit smíchat více odstínů vosku do jedné pečetě – vznikají tak mramorové efekty. Pro pokročilejší je pak možné udělat vícebarevné pečetě, kdy například okraj pečetě nebo reliéf jsou v jiné barvě. 
  • Hotovým pečetím můžeš dodat šmrnc například použitím zlatého nebo stříbrného fixu na barvení pečetí, kterým můžeš nabarvit okraj nebo reliéf. 
  • Pokud si tvoříš pečetě do zásoby a ne přímo na projektu, snadno je na svůj projekt posléze přilepíš. Protože jsou ale pečetě mastné, doporučujeme lepit speciální oboustrannou lepicí páskou na pečetě nebo lepidlem typu Glossy Accents.

K ČEMU JSOU VOSKOVÉ PEČETĚ?

Pečetě se hodí na obálky, dopisy, přáníčka, visačky, svatební oznámení, balíčky, ozdobení dárků nebo třeba scrapbookové projekty. Pečetění není jen o vzhledu (i když ten je famózní). Je to taky rituál. Chvíle zastavení. Malý návrat k poctivému ručnímu tvoření. Je to jako když si uděláš kávu v moka konvičce místo instantní, chce to čas, ale výsledek stojí za to.

 

 

Ať už tvoříš deník, svatební oznámení nebo jen tak posíláš dopis kamarádce, pečeť dodá všemu punc výjimečnosti. A to je v dnešní digitální době krásně neobyčejné, nemyslíš?

Tak co, pustíš se do toho?

Na e-shopu Papero amo najdeš krásné vosky, pečetidla i celé sady pro začátečníky. A kdybys potřeboval(a) poradit s výběrem, napiš nám, jsme tu pro tebe. 

 
 
 

 Podívej se na výrobu pečetě na videu: