JAK NA FOTOALBUM?

JAK SI VYROBIT SCRAPBOOKOVÉ ALBUM – nejčastější otázky

I tvoje fotky chtějí do alba! Máš hromadu fotek a odhodlání vyrobit si album, které bude dělat radost nejen tobě, ale i všem okolo? Skvělé! Možná to už znáš. Jakmile nastane okamžik, kdy se do toho chceš pustit, často vyvstane nemálo otázek co koupit, jak na to, a s tím i trocha paniky. Ale neboj. Jsme tu pro tebe a společně si projdeme základy a připravíme si tak odrazový můstek pro každého začínajícího scrapaře/scrapařku.

 

 

Co potřebuji do začátku aneb můj první nákup

 

1. Album a kapsy – Project life nebo velké stránky?

 

ALBUM představuje větší prvotní investici, ale do kvalitního alba se nejen vyplatí investovat (největší „držáci“ jsou koženková), ale hlavně ti na nějakou chvíli - nejčastěji na rok - vydrží, než se zaplní a poté ustojí i roky prohlížení.

Před jeho nákupem tě čekají dvě rozhodnutí: jakou velikost/formát a zda budeš chtít tvořit KAPSIČKOVÉ nebo KLASICKÉ stránky. Kapsičkový systém (někdy se označuje jako Project life) je způsob vedení alba kdy vkládáš do dělených kapes fotky a kartičky. Naproti tomu klasické scrapbookové album má velké stránky v plných kapsách.

Oba typy kapes – dělené a plné – je možné v jednom albu kombinovat stejně jako oba styly vedení alba. Pokud vás láká spíše kapsičkový systém Project life bude nejjednodušší zvolit klasické velké album 12x12 palců (rozměr kapes 30,5x30,5cm). Pokud chcete dělat spíše klasické stránky, pak kromě tohoto čtvercového formátu máte možnost zkusit i menší obdélníkový formát 8,5x11 palců. Obě tato velká alba se hodí na zaznamenávání všech událostí v průběhu roku, tedy na jakousi rodinnou kroniku.

Pokud chceš vytvořit album z dovolené, svatební album nebo třeba album s prvním rokem miminka, či chceš album jako dárek, můžeš zvolit některé formáty hotových minialb: 15x20cm (6x8“a 10x10cm (4x4“). Tato alba mají stejně jako ta veliká kroužkovou vazbu a jsou k nim k dostání jak plné tak i dělené kapsy. V posledním letech získávají na oblibě také cestovatelské deníčky (Traveller's notebook) – úzké obdélníkové notýsky, které se hodí nejen na zážitky a fotky z cest. Velký přehled velikostí alb s komentáři design teamu najdete v článku ZDE.

 

 

2. Pomůcky

Do začátku (ale možná i na dlouho) budeš základních pomůcek potřebovat jen málo: zatímco kvalitní nůžky a pravítko už doma možná máš, na běžná lepidla typu Herkules nebo v tyčince raději zapomeň. Díky vhodnému výběru lepidla budou tvé stránky čisté, neupatlané, ozdoby budou dobře držet a především ani po letech nebudou lepidla nijak negativně reagovat - lepidla na scrapbooking mají totiž archivální kvalitu. Hodí se mít lepidla dvojího typu: a) „suché“ na lepení papírů a fotek – ve formě buď oboustranné lepící pásky v kotoučku nebo „rolátka“ (praktický odvíječ proužku lepidla v plastovém držátku) a b) mokré na lepení menších ozdob – nejpopulárnější je Glossy accents (nenech se zmást názvem „lak“ – krom tohoto efektu je to opravdu výborné silné rychleschnoucí lepidlo). Jako bonus jsou ještě pěnové pásky/kolečka/čtverečky – pro efektní 3D efekt jimi můžeš podlepit ozdoby nebo třeba i celou fotku, apod.

Pro ochranu pracovní plochy od lepidel a na řezání papírů se hodí řezací podložka (pokud máš místo, doporučujeme určitě větší A3). Na stříhání papírů a fotek si pro začátek můžeš vystačit se zmíněným pravítkem a nůžkami, případně pohodlnější kombinací pravítko s kovovou hranou a skalpel (zde nevyhnutelně s řezací podložkou). Později ale možná zatoužíš si tuto práci ušetřit a raději zainvestuješ do řezačky (DOPORUČUJEME). Pokud budeš tvořit převážně kapsičkové album, vystačíš si s malou řezačkou. Pokud ale hodláš častěji využívat velké papíry a dělat klasické stránky, využiješ určitě velkou. O výběru řezačky se dočteš více ZDE, o výběru nůžek zase ZDE.

Poslední pomůckou do začátku je nějaký fix pro psaní textu (journalingu).

 

 

3. Papíry/Project life kartičky

Dostáváme se konečně k tomu zábavnějšímu a hezčímu a zároveň také tam, kde už neplatí obecná pravidla, ale nastupují osobní preference a vkus každého. Pár rad se však i zde hodí.

SCRAPBOOKOVÉ PAPÍRY můžeš vybírat čistě podle srdce - které se ti líbí, nebo si to usnadnit (nabídka je totiž obrovská) tím, že budeš vybírat papíry, které patří do stejné kolekce (my doporučujeme si z jedné kolekce koupit minimálně dva papíry) nebo rovnou kolekci celou – v takovém případě spolu budou automaticky ladit. Budeš-li vybírat jednotlivé papíry, tak ti musíme říct jednu důležitou věc. Scrapbook papíry mají z každé strany jiný vzor, takže se vyplatí podívat se i na zadní stranu – často je střídmější a dá se použít například na podlad stránky. Dalším doporučení k tvé první objednávce: přihoď i několik obyčejných bílých čtvrtek – často se na to v opojení z krásných vzorů zapomíná a přitom tvoří jedinečný základ a zjemní celou stránku. Mnoho tipů o použití papírů najdeš ZDE.

KARTIČKY se prodávají rovnou po sadách. Kartičky spolu hezky ladí a v sadě najdeš mix velikostí 4x3“ a 3x4“ (neboli velikost fotky 10 x 15 cm a její poloviny 10 x 7.6 cm). Často jsou laděné podle roční doby nebo typu události. Neboj se je ale ani kombinovat mezi sebou. A dobrou zprávou taky je, že my v Papero amo vyrábíme spoustu kartiček v češtině. Kromě designových kartiček se hodí mít po ruce i pár obyčejných bílých, případně připravených pro textjournaling. V kapsičkových albech můžeš kartičky volně kombinovat také s nařezanými vzorovanými papíry.

 

 

4. Ozdoby, abecedy, doplňky

Ozdob všech druhů a typů (s občas cizokrajnými názvy) je ve scrapbookovém průmyslu velké množství. Nemusíš propadat panice, že je třeba do začátku pořídit hned vše a že na tom tvá peněženka vykrvácí. Hodně muziky se dá udělat i s málem a mnozí rádi zdobí raději střídmě i po letech praxe (většinou si vystačíme se SAMOLEPKAMI a PAPÍROVÝMI VÝSEKY). Obzvlášť pokud začínáš, pořiď méně a doplňuj později - podle toho, co ti bude vyhovovat. V této oblasti obzvlášť platí, že několik obrázků vydá za tisíce slov, proto doporučujeme pro začátek hledat inspiraci na internetu – na blozích (např. blog Papero amo), Pinterestu, Instagramu. Jakmile si najdeš svůj styl, budou se ti lépe nakupovat první ozdoby a doplňky.

Tvoje první objednávka může obsahovat např.:

  • 2-4 abecedy, v různých velikostech a jednoduchém fontu, z toho jednu univerzální černou
  • pár archů samolepek s univerzálními motivy nebo takovými, které tématicky ladí s tvým projektem
  • arch samolepek s krátkými malými frázemi (třeba TU)
  • 2-3 archy s výseky (nelepící ozdoby z tlustší čtvrtky)
  • 1-2 sady 3D výseků (chipboards), tj. tlustší ozdoby ze surového kartonu připomínající trochu dřevo
  • 1 platíčko s enamelkami v různých barvách –jedná se o vypouklé lesklé samolepící barevné puntíky

 

Do začátku ti takováto, nebo podobná sada bude určitě stačit. Později můžeš dokupovat jen to, co ti vyhovuje nejvíce nebo prozkoumat pro začátek i jiné kategorie jako washi pásky (papírové pásky), různé sponky, svorky, průchodky (k nim jsou potřeba speciální kleště), stužky, flitry, atd.

 

 

5. Techniky a pomůcky k nim

Se scrapbookingem jsou spojené techniky jako razítkování nebo např. horké embosování. Do začátku nejsou vůbec nezbytné, jsou k nim potřeba i určité pomůcky a investice, ale nepochybně tě časem také zláká je vyzkoušet. Razítka se používají nejčastěji průhledná – k nim je třeba pořídit jeden nebo více akrylových bločků ke kterým razítko přilne a samozřejmě také inkoustové polštářky (pro začátek klidně jen detailní černý). Na horké embosování potřebuješ kromě razítek lepící inkoustový polštářek, embosovací prášky a embosovací pistoli, kterým je roztavíš. V dnešní době se obě tyto techniky stávají spíše doménou tvůrců přáníček (cardmaking), ale i v klasickém scrapbookingu mají nadále své místo.

Co naopak zažívá velký rozmach jsou vyřezávací šablonky, ke kterým je nezbytný také vyřezávací strojek (nejběžnější je BigShot od Sizzix). I přes vstupní investici jsou velice oblíbené díky možnosti vyrobit si prakticky v neomezeném množství ladící ozdobu z jakéhokoli papíru. Motivů je na výběr veliké množství, často jsou velmi detailní a šablony samotné jsou velice skladné, čímž postupně vytlačují z trhu výsekové raznice.

Možná tě časem uchvátí více umělecké techniky zdobení (souborně často nazývané jako mixed-media), kde se využívají různé barvy, inkousty, vodovky, pastelky, spreje, masky, pasty atd. Do začátku to také rozhodně není nezbytné a pokud to není tvůj styl, obejdeš se bez nich úplně. Je to každopádně zajímavý svět sám o sobě.

 

 

6. Kity – cesta jak si zjednodušit nákupy i samotné tvoření

Jestli se ti už teď trochu motá hlava a obavy z dobrého výběru materiálu neopadly, existuje spásného řešeníhotové kity. Tyto balíčky sladěného materiálu ti ušetří vyklikávání jednotlivých položek v e-shopu. Papero amo nabízí 2 druhy kitů vycházejících pravidelně: a) My Life kit pro tvorbu kapsičkových stránek (mix kartiček a množství ozdob v ČEŠTINĚ z dílny českých designerů), Page kit pro tvorbu (ne jen) klasických stránek (mix 12x12“ papírů a ozdob). Kromě pravidelných kitů (zpravidla odrážejí aktuální roční dobu) jsou k dostání i tématické kartičkové kity –např. vánoce, miminko, svatba, cestování, těhotenství, děti, apod.